Öne Çıkanlar Londra Ali Riza Değirmencioğlu Kosovalı BG Party London Kız yap bana belly dans I am a Deli one Londralı Onur Sevigen İngilterede kaçak Liverpoolda Aslızen KültürSanat Londra Turkiye Özlem Warren kitap Vizontele Tuuba SEBZE londra londra halı ingiltere Züccaciye Xiaominin ilk modeli Londra Türk restoran PSA testi İngilterede yaşayan göçmenler CheMen

İngiltere, Kahramanmaraş merkezli depremden en çok etkilenen ülkelerin başında

İngiltere’de yaşayan toplumumuz Kahramanmaraş başta olmak üzere depremin enkaza dönüştürdüğü tüm il, ilçe, köy ve hatta mezralarda akrabaları, tanıdıkları ve yakınlarını kaybetti

- Bu haber 78 kez okundu.

İngiltere, Kahramanmaraş merkezli depremden en çok etkilenen ülkelerin başında

Zaman, kaderleri ile baş başa bırakılan depremzedelerin acılarını dindirmeye yetmedi . Her derde derman olan zaman, 6 Şubat depremlerinin enkazı altında kalanların yakınlarının ve depremzedelerin yaşadığı felaketi yüreğinin derinliklerinde hisseden halkın acılarını dindiremedi. Kışın en çetin günlerinde sevdiklerinin imdat çığlıkları karşısında çaresiz bırakılanların yüreklerindeki öfke hala soğumadı. 


Londra merkezli Day-Mer tarafından gönderilen açıklama şöyle: "6 Şubat 2023 Pazartesi günü, Maraş il sınırları içinde peş peşe meydana gelen yıkıcı depremler sonucunda, resmi rakamlara göre 50 binden fazla insan yıkılan evlerin, otellerin, binaların göçüğü altında kalarak can verdi, yüz binlercesi yaralandı. Bu depremler, Kahramanmaraş’ın yanı sıra, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Osmaniye, Adana, Kilis ve Elazığ illerinde de yıkıntılara ve ağır hasarlara yol açtı, bazı kent ve kasaba merkezleri ile çok sayıda köy tamamen yok olma aşamasına geldi. Maraş depremlerinin bir katliama dönüşmesi tüm toplumun gözleri önünde gerçekleşti. On binlerce yurttaşımız, zamanında ve yeterli ekipmanla müdahale edilerek kurtarılabilecek durumda olmasına rağmen, çaresizce beklerken can verdi. Çöken binalar altında kalanlara günlerce el uzatmayan ‘devlet’ göçük altında çıkanların ihtiyaç duyduğu yardım elini hala uzatmış değil. Yıkımların yaşandığı illerde sorunlar çözülmüş değil. Barınma en temel sorun olarak devam ederken, hijyene, sağlığa, elektriğe, temiz suya, ve gıdaya erişim ise hala çok yetersiz. Aradan geçen bir yıla rağmen depremzedelerin ne yaraları sarılabildi ne de ihtiyaçları karşılandı. Aralarında çocuklarda olmak üzere bedenleri bulunamayan ya da akıbeti belli olmayan çok sayıda kayıp var. 


Dayanışma sınır ve engel tanımadı


Londra merkezli Day-Mer tarafından gönderilen açıklama şöyle: "İngiltere, Kahramanmaraş merkezli büyük depremden en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. İngiltere’de yaşayan, Kürt, Türk ve Alevi göçmenler, merkez üssü olan Kahramanmaraş başta olmak üzere depremin enkaza dönüştürdüğü tüm il, ilçe, köy ve hatta mezralarda akrabaları, tanıdıkları ve yakınlarını kaybetti. Deprem haberi alınır alınmaz, başta Londra’da olmak üzere İngiltere’nin her yanından halk, bölgeye ulaşabileceğini düşündükleri yerel sivil örgütlere, belediyelere, gönüllü yerel arama kurtarma çevrelerine, cem evlerine, taraftarı oldukları siyasi partilerin yerel örgütlerine başvurarak depremzedelerle dayanışmak için harekete geçti. İngiltere’den yola çıkan gönüllüler ve yardımlar AFAD’dan önce bölgeye vardılar. Tırnaklarıyla enkaz altındaki yakınlarını çıkarmaya çalışan depremzedelere yardıma giriştiler. Bugüne kadar yaşanan felaket ve toplumsal gelişmelere duyarsız kalmayan Day-Mer depremin ilk günlerinden itibaren toplamaya başladığı maddi yardımları depremzedelerin en acil ihtiyaçlarını karşılamak için gönderdi. Yaklaşık iki ay süren kampanya süresince banka üzerinden 64 bin 956.15, nakit olarak 44 bin, toplamda 108 bin 956.15 sterlin yardım toplandı. Toplanan yardımların tamamı, depremzedelerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için gönderildi.  Day-Mer’i temsilen üç kişilik bir heyet hem incelemelerde bulunmak hem de sürdürülen yardım çalışmalarını yakından takip etmek için 19 Mart’ta deprem bölgesine gitti."

Day-Mer heyeti Malatya’dan başlattığı incelemelerini, Narlı, Pazarcık, Antep ve Adıyaman’da sürdürdü.

Londra merkezli Day-Mer tarafında gönderilen açıklama şöyle sona erdi: "Day-Mer heyeti köylerde ve şehirlerde çok sayıda depremzede ile görüşmeler yaptı. Sendikaları, siyasi partileri, dernekleri, yardım çadırlarını, gönüllü kuruluşları ziyaret etti. Gönderilen yardımlarla başta gıda, su, kışlık giyecek, kadın ve çocukların özel ihtiyaçları, çadır, konteyner evler gibi acil ihtiyaçlar karşılanmaya çalışıldı. Day-Mer’in gönderdiği yardımlarla temin edilen eşyalar, Emek Partisi, sendikalar ve yerel dernekler aracılığı ile en ücra yerlerde yardım bekleyenlere ulaştırıldı. İlçeleri ve köyleri ile birlikte Gaziantep, Malatya, Hatay, İskenderun, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta yardımlar gönüllüler tarafından kapı kapı dağıtıldı. Başta gençler ve kadınlar olmak üzere çok sayıda üyemiz maddi yardım toplayabilmek için seferber oldu. Londra’nın dört bir tarafında gerçekleştirilen maddi yardım toplama çalışmalarımıza sayısız gönüllü destek verdi. Depremzedelerle dayanışmak için yürüttüğümüz kampanya maddi yardımlarla sınırlı bir kampanya oldu. Kampanyamızın maddi yardımlarla sınırlı kalması bir tercihten değil zorunluluktan kaynaklandı. Toplanan yardımların ulaşımını engellemek için bürokratik önlemler alan iktidarının engelleyemedikleri yardımlara da el koyması, halkın dayanışmasın önündeki en büyük engel oldu. Bu engellemelerin yaratmış olduğu sınırlılık nedeniyle binlerce insanın eşya bağışı talebini geri çevirmek zorunda kaldık.  Day-Mer bir taraftan dayanışma kampanyasını örgütlerken bir taraftan da hükümetin enkaz altında kalanlara geç müdahalesi,  enkazlardan kurtulanları ise kışın en çetin geçtiği günlerde doğa ile baş başa bırakarak ölüme terk etmesini teşhir etmek için Demokratik Güç Birliği ile birlikte gösteriler düzenledi. Londra’nın merkezinde Trafalgar Meydanı ve Kuzey Londra’da yapılan anma ve protestolarla, enkaz altında kalanların duyulmayan sesi için çığlık, umudu tükenenlere umut olmaya çalıştı. Depremin daha ilk saatlerinden itibaren depremzedeler için yardımların toplanmaya başlanması, binlerce kilometre uzakta olunmasına rağmen deprem bölgesinde yardımların dağıtımına katılınması örgütlü olmakla mümkün olmuştur. Hem hala devam eden ihtiyaçların karşılanması ama en önemlisi de yüzbinlerce insanın ölmesinde sorumluluğu olanlardan hesap sorulabilmesi için örgütlenmek ve Day-Mer gibi kurumlarımıza sahip çıkmak zorundayız. Ne kadar örgütlüysek o kadar güçlüyüz. 
Dayanışmayı büyütmek ve hesap sorabilmek için kurumlarımıza sahip çıkalım ve örgütlenelim."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.